  • PMN30UNX
PMN30UNX
advertisement
Manufacturer No:
PMN30UNX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMN30UNX
Package:
SC-74, SOT-457
Datasheet:
PMN30UNX
Description:
MOSFET N-CH 30V 4.5A 6TSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMN30UNX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PMN30UNX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    6
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    530mW Ta 4.46W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 4.5A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    900mV @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    635pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Continuous Drain Current (ID)
    4.5A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.04Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V