  • PMPB20XPEZ
PMPB20XPEZ
advertisement
Manufacturer No:
PMPB20XPEZ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMPB20XPEZ
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 23.5m Ω @ 7.2A, 4.5V ±12V 2945pF @ 10V 45nC @ 4.5V 20V 6-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16245
Step5Bar-code shipping tag
PMPB20XPEZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TrenchMOS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    1.7W Ta
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    23.5m Ω @ 7.2A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    900mV @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2945pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.2A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    45nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.8V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V