  • PMWD20XN,118
PMWD20XN,118
advertisement
Manufacturer No:
PMWD20XN,118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-PMWD20XN,118
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PMWD20XN,118
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 10.4A 8TSSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMWD20XN,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    TrenchMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON DRAIN, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power - Max
    4.2W
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    22m Ω @ 4.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    740pF @ 16V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10.4A
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    11.6nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • JEDEC-95 Code
    MO-153
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    10.4A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.022Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    20V