  • PN18-38R-C
PN18-38R-C
advertisement
Manufacturer No:
PN18-38R-C
HK JDW NO:
583-PN18-38R-C
Package:
Datasheet:
PN18-38R-C
Description:
Ring Tongue Terminal 18-22AWG 29.7mm 13.5mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PN18-38R-C
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Depth
    13.5mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Terminal Type
    Circular
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    3/8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    29.718mm
  • Width
    13.5mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.170 29.72mm
  • Width - Outer Edges
    0.530 13.46mm