  • PN18-6SLF-3K
PN18-6SLF-3K
advertisement
Manufacturer No:
PN18-6SLF-3K
HK JDW NO:
583-PN18-6SLF-3K
Step5Bar-code shipping tag
PN18-6SLF-3K
    Select All
  • Contact Plating
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
    Brass
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Depth
    8.86mm
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.080 ~ 0.145 (2.03mm ~ 3.68mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.140 (3.56mm)
  • Length
    19.05mm
  • Length - Overall
    0.750 19.05mm
  • Width - Outer Edges
    0.270 6.86mm