  • PNF10-10F-L
PNF10-10F-L
advertisement
Manufacturer No:
PNF10-10F-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PNF10-10F-L
Package:
Datasheet:
PNF10-10F-L
Description:
Terminals FORK 12-10 YLW NYL STUD SIZE #10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNF10-10F-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    122.46994g
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Depth
    9.53mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.200 (5.08mm)
  • Length
    26.416mm
  • Width
    9.4mm
  • Length - Overall
    1.040 26.42mm
  • Width - Outer Edges
    0.370 9.40mm