  • PNF14-56R-C
PNF14-56R-C
advertisement
Manufacturer No:
PNF14-56R-C
HK JDW NO:
583-PNF14-56R-C
Package:
Datasheet:
PNF14-56R-C
Description:
Ring Tongue Terminal 14-16AWG 26.82mm 11.73mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PNF14-56R-C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Depth
    11.73mm
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.087 ~ 0.162 (2.21mm ~ 4.11mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    26.924mm
  • Width
    11.7mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.060 26.92mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm