  • PNF18-14F-C
PNF18-14F-C
advertisement
Manufacturer No:
PNF18-14F-C
HK JDW NO:
583-PNF18-14F-C
Package:
Datasheet:
PNF18-14F-C
Description:
Terminals FORK 22-18 RED NYL STUD SIZE #1/4
Step5Bar-code shipping tag
PNF18-14F-C
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    131.541787g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Feature
    Butted Seam, Serrated Termination
  • Depth
    11.18mm
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.136 (3.45mm)
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.270 (6.86mm)
  • Length
    26.67mm
  • Width
    11.2mm
  • Length - Overall
    1.050 26.67mm
  • Width - Outer Edges
    0.440 11.18mm