  • PNS40010ER,115
PNS40010ER,115
advertisement
Manufacturer No:
PNS40010ER,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PNS40010ER,115
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PNS40010ER,115
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNS40010ER,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 400V
  • Power Dissipation
    750mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Forward Current
    1.4A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    32A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    1.8 μs
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    20pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    32A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Natural Thermal Resistance
    15 °C/W