  • POE31W-560
POE31W-560
advertisement
Manufacturer No:
POE31W-560
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-POE31W-560
Description:
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP
Step5Bar-code shipping tag
POE31W-560
  • Mounting Type
    Desktop
  • Weight
    0.496lb 224.98g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2011
  • Series
    POE31X
  • Size / Dimension
    6.42Lx2.56W x 1.42 H 163.3mmx65.0mmx36.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Power, RJ45
  • Type
    Passive Injector
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    Level V
  • Note
    AC Power Cord Sold Separately
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Number of Ports
    1
  • Current - Output
    540mA
  • Voltage - Output
    56V
  • Data Rate
    10/100/1000 Mbps
  • Input Connector
    IEC 320-C8
  • Output Connector
    RJ45 (Data, Power)
  • Power (Watts) - Per Port
    30W
  • Compliance
    IEEE802.3at
  • Height
    36.068mm