  • PPC5605BCLQ64
PPC5605BCLQ64
advertisement
Manufacturer No:
PPC5605BCLQ64
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PPC5605BCLQ64
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
768KB 768K x 8 FLASH e200z0h 32-Bit Microcontroller MPC56xx Qorivva Series PC5605 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 1300
Step5Bar-code shipping tag
PPC5605BCLQ64
    Select All
  • Base Part Number
    PC5605
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    121
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Core Processor
    e200z0h
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    768KB 768K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI
  • Data Converter
    A/D 15x10b, 5x12b
  • EEPROM Size
    64K x 8
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA