  • PPPC251LGBN
PPPC251LGBN
advertisement
Manufacturer No:
PPPC251LGBN
HK JDW NO:
765-PPPC251LGBN
Package:
Datasheet:
PPPC251LGBN
Description:
1 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polyester 25 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
PPPC251LGBN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyester
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.124 3.15mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.398 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    64mm
  • Width
    8.5mm