  • PPTE0300AP2VDC-E024
PPTE0300AP2VDC-E024
advertisement
Manufacturer No:
PPTE0300AP2VDC-E024
HK JDW NO:
353-PPTE0300AP2VDC-E024
Package:
Cylinder
Description:
PPTE Series Absolute Pressure Sensor Analog, RS-232 -40°C~85°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.24% 0 V ~ 5 V 6V~30V
Step5Bar-code shipping tag
PPTE0300AP2VDC-E024
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PPTE
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    6V~30V
  • Output
    0 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Cable
  • Accuracy
    ±0.24%
  • Operating Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Female - 1/4 6.35mm NPT