  • PPTR0300AP2VB-R018
PPTR0300AP2VB-R018
advertisement
Manufacturer No:
PPTR0300AP2VB-R018
HK JDW NO:
353-PPTR0300AP2VB-R018
Package:
Cylinder
Description:
PPTR Series Absolute Pressure Sensor Analog, RS-232 -40°C~85°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.24% 0 V ~ 5 V 6V~30V
Step5Bar-code shipping tag
PPTR0300AP2VB-R018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Female - 1/4 6.35mm NPT
  • Maximum Pressure
    900PSI (6205.28kPa)
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PPTR
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    6V~30V
  • Output
    0 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Connector
  • Accuracy
    ±0.24%