  • PQ15RW21
PQ15RW21
advertisement
Manufacturer No:
PQ15RW21
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-PQ15RW21
Package:
TO-220-4
Datasheet:
PQ15RW21
Description:
Adjustable PMIC TO-220-4
Quantity:
In Stock : 6915
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PQ15RW21
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PQ15RW21 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 2A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Voltage - Output (Max)
    15V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-4
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Adjustable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V