  • PQA50-D48-S15-T
PQA50-D48-S15-T
advertisement
Manufacturer No:
PQA50-D48-S15-T
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PQA50-D48-S15-T
Package:
Module
Datasheet:
PQA50-D48-S15-T
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 50W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PQA50-D48-S15-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    3.33A
  • Output Power
    50W
  • Height
    21.336mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    57.000005g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    PQA50-T (50W)
  • Size / Dimension
    2.99Lx1.24W x 0.84 H 76.0mmx31.5mmx21.2mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    50W