  • PQB3-D12-S12-D
PQB3-D12-S12-D
advertisement
Manufacturer No:
PQB3-D12-S12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-PQB3-D12-S12-D
Package:
24-DIP Module, 10 Leads
Datasheet:
PQB3-D12-S12-D
Description:
Quantity:
In Stock : 20
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PQB3-D12-S12-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 10 Leads
  • Weight
    13.999987g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PQB3-D (3W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    250mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Power
    3W
  • Current - Output 1
    250mA
  • Total Power Output-Max
    3W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.16mm
  • Width
    20.3mm