  • PQMC3-D12-S24-S
PQMC3-D12-S24-S
advertisement
Manufacturer No:
PQMC3-D12-S24-S
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PQMC3-D12-S24-S
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
PQMC3-D12-S24-S
Description:
DC DC CONVERTER 24V 3W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PQMC3-D12-S24-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Weight
    4.899988g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PQMC3-S (3W)
  • Size / Dimension
    0.87Lx0.37W x 0.47 H 22.0mmx9.5mmx12.0mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    125mA
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Power
    3W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    125mA
  • Total Power Output-Max
    3W
  • Height
    11.938mm
  • Length
    22mm
  • Width
    9.5mm