  • PR02000201003JR500
PR02000201003JR500
advertisement
Manufacturer No:
PR02000201003JR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PR02000201003JR500
Package:
Axial
Description:
Quantity:
In Stock : 15845
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PR02000201003JR500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PR02
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Operating Supply Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    580 μm
  • Diameter
    3.9mm