  • PRD-11AG0-24
PRD-11AG0-24
advertisement
Manufacturer No:
PRD-11AG0-24
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-PRD-11AG0-24
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRD-11AG0-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Chassis Mount
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    12Ohm
  • Max Operating Temperature
    45°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Body Length or Diameter
    85.7mm
  • Body Breadth
    63.8 mm
  • Physical Dimension
    85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    12Ohm
  • Operate Time
    40 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    410mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    9.8W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Current Rating (Max)
    30A
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Body Height
    63.5mm