  • PRD-11AH0-208
PRD-11AH0-208
advertisement
Manufacturer No:
PRD-11AH0-208
Manufacturer:
TE Connectivity / P&B
HK JDW NO:
797-PRD-11AH0-208
Package:
Datasheet:
PRD-11AH0-208
Step5Bar-code shipping tag
PRD-11AH0-208
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    45°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    40 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    41.7mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact Rating (Current)
    20A
  • Coil Power
    9.8W
  • Current Rating (Max)
    20A
  • Coil Voltage (AC)
    208V