  • PRDLT18-14DO
PRDLT18-14DO
advertisement
Manufacturer No:
PRDLT18-14DO
Manufacturer:
Autonics
HK JDW NO:
17092-PRDLT18-14DO
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Step5Bar-code shipping tag
PRDLT18-14DO
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Mfr
    Autonics
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C (TA)
  • Series
    PRD
  • Voltage - Supply
    10V ~ 30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.551" (14mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    200Hz