  • PRF18AS471QS5RB
PRF18AS471QS5RB
advertisement
Manufacturer No:
PRF18AS471QS5RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PRF18AS471QS5RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PRF18AS471QS5RB
Purchasing and Inquiry
PRF18AS471QS5RB Overview
A 0603 (1608 Metric) package is used to protect PTC thermistors. Having a Tape & Reel (TR) package ensures safety while using these PTC thermistors. This thermistor has 2 pins.
PRF18AS471QS5RB Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
2 Pins
Series: POSISTOR? PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~160°C
Tolerance: 50%
PRF18AS471QS5RB Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF18AS471QS5RB PTC Thermistors applications.
  • Data Communication Equipment
  • Household appliances
  • Personal Computers
  • Notebooks
  • HVAC
  • Over-temperature protection of power components
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Home appliances
  • Digital Cameras
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
PRF18AS471QS5RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -20°C~160°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSISTOR® PRF18/21
  • Tolerance
    50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Depth
    800μm
  • Resistance Tolerance
    ±50%
  • Resistance @ 25°C
    470Ohm
  • Length
    1.6mm