  • PRG.M1.0GL.LC52G
PRG.M1.0GL.LC52G
advertisement
Manufacturer No:
PRG.M1.0GL.LC52G
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PRG.M1.0GL.LC52G
Package:
Datasheet:
PRG.M1.0GL.LC52G
Description:
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
Quantity:
In Stock : 12717
Step5Bar-code shipping tag
PRG.M1.0GL.LC52G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Polysulfone (PSU)
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Polysulfone (PSU)
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1P
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Gray
  • Applications
    Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
  • Fastening Type
    Push-Pull, Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    3A
  • Shell Size - Insert
    M10
  • Cable Opening
    0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)