  • PRMA2A24
PRMA2A24
advertisement
Manufacturer No:
PRMA2A24
Manufacturer:
Coto Technology
HK JDW NO:
181-PRMA2A24
Package:
Datasheet:
PRMA2A24
Description:
RELAY REED DPST 500MA 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRMA2A24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PRMA2A24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    PRMA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    19.61mm
  • Body Breadth
    6.91 mm
  • Physical Dimension
    19.61mm x 6.91mm x 6.71mm
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Contact Voltage(DC)-Max
    200V
  • Electrical Life
    300000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    2.15kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@200VAC
  • Operate Time
    0.5ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    200VAC 200VDC -Max
  • Coil Current
    11.2mA
  • Release Time
    0.5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .5A@200VDC
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    500mA
  • Coil Power
    268mW
  • Must Release Voltage
    2VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    200V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    6.71mm