  • PRPC034DBBN-M71RC
PRPC034DBBN-M71RC
advertisement
Manufacturer No:
PRPC034DBBN-M71RC
HK JDW NO:
765-PRPC034DBBN-M71RC
Package:
Datasheet:
PRPC034DBBN-M71RC
Description:
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 68-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height
Step5Bar-code shipping tag
PRPC034DBBN-M71RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Breakaway
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Insulation Height
    0.197 5.00mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.4 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.220 5.58mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.230 5.84mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V