  • PS-14SD-D4TS1-1
PS-14SD-D4TS1-1
advertisement
Manufacturer No:
PS-14SD-D4TS1-1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-PS-14SD-D4TS1-1
Package:
Datasheet:
PS-14SD-D4TS1-1
Description:
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 7682
Step5Bar-code shipping tag
PS-14SD-D4TS1-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.374 9.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.115 2.92mm