  • PS0055BB27373BL1
PS0055BB27373BL1
advertisement
Manufacturer No:
PS0055BB27373BL1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PS0055BB27373BL1
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
PS0055BB27373BL1
Description:
PS 0.027μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor -20% +40% 2.244Dia 57.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Step5Bar-code shipping tag
PS0055BB27373BL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PS
  • Size / Dimension
    2.244Dia 57.00mm
  • Tolerance
    -20% +40%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    0.027μF
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm