  • PS0055BE56138BJ1
PS0055BE56138BJ1
advertisement
Manufacturer No:
PS0055BE56138BJ1
HK JDW NO:
878-PS0055BE56138BJ1
Datasheet:
PS0055BE56138BJ1
Description:
PS 560pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±20% R85 2.244Dia 57.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Step5Bar-code shipping tag
PS0055BE56138BJ1
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    2.244Dia 57.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    R85
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    5000V 5kV
  • Capacitance
    560pF
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm