  • PSA120U-240
PSA120U-240
advertisement
Manufacturer No:
PSA120U-240
Manufacturer:
Phihong USA
HK JDW NO:
624-PSA120U-240
Package:
Datasheet:
PSA120U-240
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSA120U-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    1.8lbs 816.5g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSA120U (120W)
  • Size / Dimension
    6.85Lx3.03W x 1.69 H 174.0mmx77.0mmx43.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    120W
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    Level IV
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    42.926mm
  • Length
    173.99mm
  • Width
    76.962mm