  • PSAA60M-480
PSAA60M-480
advertisement
Manufacturer No:
PSAA60M-480
HK JDW NO:
624-PSAA60M-480
Package:
100
Datasheet:
PSAA60M-480
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Step5Bar-code shipping tag
PSAA60M-480
  • Approval Agency
    CE, cULus, TUVgs
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    1.25A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1.25A
  • Voltage - Input
    100V~240VAC
  • Cable Length
    1.2m
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    48V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    47.2 1.20m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    33.02mm
  • Length
    130.048mm
  • Width
    59.944mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Desktop
  • Package / Case
    100
  • Weight
    0.662lb 300.28g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSAA60M (60W)
  • Size / Dimension
    5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W