  • PSAC60M-560-R-C5
PSAC60M-560-R-C5
advertisement
Manufacturer No:
PSAC60M-560-R-C5
HK JDW NO:
624-PSAC60M-560-R-C5
Package:
Datasheet:
PSAC60M-560-R-C5
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Step5Bar-code shipping tag
PSAC60M-560-R-C5
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    1.08A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    56V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Cord Length
    47.2 1.20m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    33.02mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.673lb 305.27g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2012
  • Series
    PSAC60M (60W)
  • Size / Dimension
    5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm