  • PSD-15C-12
PSD-15C-12
advertisement
Manufacturer No:
PSD-15C-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-PSD-15C-12
Package:
Datasheet:
PSD-15C-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSD-15C-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C With Derating
  • Series
    PSD-15 (15W)
  • Size / Dimension
    3.70Lx1.93W x 0.98 H 94.0mmx49.0mmx25.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    15W
  • Depth
    25mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    2000V
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Output Current
    1.25A
  • Output Power
    15W
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    15W
  • Max Input Current
    450mA
  • Height
    25.4mm