  • PSD835G2V-90U
PSD835G2V-90U
advertisement
Manufacturer No:
PSD835G2V-90U
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-PSD835G2V-90U
Package:
80-LQFP
Datasheet:
PSD835G2V-90U
Description:
80 Terminations Programmable Peripherals IC 80 Pin PSD835G Specialized ICs 3.3V Min 4.5V V Max 5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
PSD835G2V-90U
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    80
  • Type
    Programmable Peripherals IC
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    8-Bit MCU Peripherals
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PSD835G
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    3.8MB
  • Number of I/O
    52
  • Number of Ports
    7
  • Memory Type
    FLASH
  • Access Time
    90 ns
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Number of Gates
    3000
  • UV Erasable
    N
  • ROM Size (bits)
    4456448Bits
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm