  • PSK-100-48
PSK-100-48
advertisement
Manufacturer No:
PSK-100-48
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PSK-100-48
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSK-100-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Weight
  • Mfr
    CUI Inc.
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    PSK-100 (100W)
  • Size / Dimension
    3.30" L x 2.30" W x 1.38" H (83.9mm x 58.5mm x 35.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    100 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, UKCA
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    2.08A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±1%
  • Load Regulation
    ±1%