  • PSM900JB-27R
PSM900JB-27R
advertisement
Manufacturer No:
PSM900JB-27R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PSM900JB-27R
Package:
Radial
Datasheet:
PSM900JB-27R
Description:
FIXED RESISTOR, 27Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
PSM900JB-27R
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PSM
  • Size / Dimension
    1.496Lx0.354W 38.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -400400 ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    9W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    9W
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Size Code
    3939
  • Height
    10.3886mm
  • Height Seated (Max)
    0.409 10.40mm