  • PSMN012-80BS,118
PSMN012-80BS,118
advertisement
Manufacturer No:
PSMN012-80BS,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN012-80BS,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PSMN012-80BS,118
Description:
MOSFET N-CH 80V 74A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN012-80BS,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    148W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    148W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2782pF @ 12V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    74A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    43nC @ 10V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    33 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    74A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    73V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    295A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ