  • PSMN025-100D,118
PSMN025-100D,118
advertisement
Manufacturer No:
PSMN025-100D,118
HK JDW NO:
554-PSMN025-100D,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
PSMN025-100D,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 25m Ω @ 25A, 10V ±20V 2600pF @ 25V 61nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
PSMN025-100D,118 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 260 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2600pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 47A continuous drain current (ID).A maximum pulsed drain current of 188A is the maximum peak drain current rated for this device.The DS breakdown voltage should be maintained above 100V to maintain normal operation.For this transistor to work, a voltage 100V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
PSMN025-100D,118 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 260 mJ
a continuous drain current (ID) of 47A
based on its rated peak drain current 188A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)
PSMN025-100D,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. PSMN025-100D,118 applications of single MOSFETs transistors.
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • LCD/LED TV
  • Micro Solar Inverter
  • Server power supplies
  • Motor control
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • DC/DC converters
  • Consumer Appliances
Step5Bar-code shipping tag
PSMN025-100D,118
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    150W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    150W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    25m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    61nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.025Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    188A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V