  • PSMN4R0-40YS,115
PSMN4R0-40YS,115
advertisement
Manufacturer No:
PSMN4R0-40YS,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN4R0-40YS,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN4R0-40YS,115
Description:
NEXPERIA - PSMN4R0-40YS,115 - MOSFET, N CHANNEL, 40V, 100A, 4-SOT-669
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN4R0-40YS,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    453.59237mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5.6MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    106W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    106W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2410pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    77 mJ
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm