  • PSMN5R8-40YS,115
PSMN5R8-40YS,115
advertisement
Manufacturer No:
PSMN5R8-40YS,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN5R8-40YS,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN5R8-40YS,115
Description:
MOSFET N-CH 40V LFPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSMN5R8-40YS,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    89W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    89W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    16 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.7m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1703pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28.8nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    90A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0057Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    360A