  • PSP700JB-1K8
PSP700JB-1K8
advertisement
Manufacturer No:
PSP700JB-1K8
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PSP700JB-1K8
Package:
Axial
Datasheet:
PSP700JB-1K8
Description:
FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSP700JB-1K8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PSP
  • Size / Dimension
    0.252 Squarex1.496L 6.40mmx38.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -400400 ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Length
    33mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C