  • PT08E-18-11P(SR)
PT08E-18-11P(SR)
advertisement
Manufacturer No:
PT08E-18-11P(SR)
HK JDW NO:
52-PT08E-18-11P(SR)
Package:
Metal
Datasheet:
PT08E-18-11P(SR)
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 11 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 30
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PT08E-18-11P(SR)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Package / Case
    Metal
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Published
    2016
  • Feature
    Cable Clamp, Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    18-11
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Approval Agency
    UL
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    20 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Length
    61.54mm