  • PT6KV-503A2020
PT6KV-503A2020
advertisement
Manufacturer No:
PT6KV-503A2020
HK JDW NO:
40-PT6KV-503A2020
Package:
Datasheet:
PT6KV-503A2020
Description:
Trimmer Potentiometer Carbon 6mm Cross Slot Hole
Step5Bar-code shipping tag
PT6KV-503A2020
    7 Weeks
  • Mount
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    Round - 0.248Dia x 0.157 H 6.30mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW