  • PT7M8206B18TA5EX
PT7M8206B18TA5EX
advertisement
Manufacturer No:
PT7M8206B18TA5EX
HK JDW NO:
635-PT7M8206B18TA5EX
Package:
Datasheet:
Description:
0.95mm PMIC 5
Quantity:
In Stock : 9607
Step5Bar-code shipping tag
PT7M8206B18TA5EX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    1.8V
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.39V
  • Output Voltage1-Max
    1.836V
  • Output Voltage1-Min
    1.764V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    0.3A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.51V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.0108%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0097%
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.25mm
  • Width
    1.6mm