  • PTFA041501FV4R250XTMA1
PTFA041501FV4R250XTMA1
advertisement
Manufacturer No:
PTFA041501FV4R250XTMA1
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-PTFA041501FV4R250XTMA1
Package:
Description:
FET RF LDMOS 150W H37248-2
Step5Bar-code shipping tag
PTFA041501FV4R250XTMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    65V
  • Additional Feature
    HGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    470MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-CDFP-F2
  • Operating Temperature (Max)
    200°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    900mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Gain
    21 dB
  • Power - Output
    150W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    28V