  • PTFA070601FV4XWSA1
PTFA070601FV4XWSA1
advertisement
Manufacturer No:
PTFA070601FV4XWSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-PTFA070601FV4XWSA1
Package:
2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Description:
Trans RF MOSFET N-CH 65V 3-Pin Case 37265 Tray
Step5Bar-code shipping tag
PTFA070601FV4XWSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-CDFP-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    200°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    600mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS
  • Gain
    19.5dB
  • DS Breakdown Voltage-Min
    65V
  • Power - Output
    60W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    28V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Voltage - Rated
    65V
  • Additional Feature
    HGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    760MHz