  • PTGL09AS3R3K4B51B0
PTGL09AS3R3K4B51B0
advertisement
Manufacturer No:
PTGL09AS3R3K4B51B0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PTGL09AS3R3K4B51B0
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 60V 421MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTGL09AS3R3K4B51B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POSISTOR®, PTGL
  • Size / Dimension
    0.366Dia x 0.138 T 9.30mmx3.50mm
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    4A
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Voltage
    60V
  • Max Current Rating
    4A
  • Hold Current
    333mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    421mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Current - Trip (It)
    560mA
  • Trip Current
    656mA
  • Resistance @ 25°C
    3.3Ohm
  • Diameter
    9.3mm
  • Height
    14.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.563 14.30mm
  • Thickness
    3.5mm