  • PTGL5SAR1R0M1B51B0
PTGL5SAR1R0M1B51B0
advertisement
Manufacturer No:
PTGL5SAR1R0M1B51B0
HK JDW NO:
535-PTGL5SAR1R0M1B51B0
Description:
PTC RESET FUSE 1OHM DISC
Step5Bar-code shipping tag
PTGL5SAR1R0M1B51B0
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.236Dia x 0.138 T 6.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    2A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    470mA
  • Voltage - Max
    16V
  • Current - Trip (It)
    880mA
  • Resistance @ 25°C
    1Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm