  • PTGL7SAS1R8K2B51A0
PTGL7SAS1R8K2B51A0
advertisement
Manufacturer No:
PTGL7SAS1R8K2B51A0
HK JDW NO:
535-PTGL7SAS1R8K2B51A0
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 1.8OHM DISC
Step5Bar-code shipping tag
PTGL7SAS1R8K2B51A0
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
    POSISTOR®, PTGL
  • Size / Dimension
    0.287Dia x 0.138 T 7.30mmx3.50mm
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    5A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    532mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    30V
  • Current - Trip (It)
    708mA
  • Resistance @ 25°C
    1.8Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.484 12.30mm