  • PTGLCSAS1R2K3B51B0
PTGLCSAS1R2K3B51B0
advertisement
Manufacturer No:
PTGLCSAS1R2K3B51B0
HK JDW NO:
535-PTGLCSAS1R2K3B51B0
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 1.2OHM DISC
Step5Bar-code shipping tag
PTGLCSAS1R2K3B51B0
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
    POSISTOR®, PTGL
  • Size / Dimension
    0.453Dia x 0.138 T 11.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    5A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    749mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    51V
  • Current - Trip (It)
    996mA
  • Resistance @ 25°C
    1.2Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm